مدافعون - مدافعان حرم

مدافعون - پایگاه اطلاعاتی رسمی مدافعان حرم و جبهه مقاومت

مدافعون - مدافعان حرم

مدافعون - پایگاه اطلاعاتی رسمی مدافعان حرم و جبهه مقاومت

مدافعون - مدافعان حرم

رفع الله رایة العباس
کلنا عباسک یا زینب
لن تسبی زینب مرتین
لبیک یا حسین
لبیک یا زینب
مدافعون - پایگاه رسمی مدافعان حرم

آخرین نظرات
 • ۰
 • ۰
در نشست بررسی اوضاع منطقه و مدافعان حرم در عراق و سوریه؛

شمشادی: هدف اصلی جنگ سوریه، ایران است/ ۱۳۰ هزار تروریست از ۸۵ کشور در سوریه و عراق هستند

خبرنگار با سابقه صدا و سیما در سوریه هدف اصلی جنگ نیابتی سوریه را ایران عنوان کرد و گفت: این یک دومینو است که اگر مهره اول بیفتد بقیه پشت سرش هم خواهند افتاد. و این‌ها به مرزهای ما خواهند رسید. ما چاره‌ای جز این نداریم که مرزهای مقاومت و امنیت ملی خود را هزاران طرف آن طرف بکشیم.

به گزارش ـ مدافعان حرم ـ نشست تخصصی خبرگزاری ابنا تحت عنوان «بررسی اوضاع منطقه و مدافعان حرم در عراق و سوریه» با حضور «حسن شمشادی» خبرنگار باسابقه صدا و سیما در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها برگزار شد.

در این نشست که همسر و دختر سردار شهید حاج حمیدی تقوی فر نیز حضور داشتند باسابقه ترین خبرنگار ایرانی در سوریه که خطر را به جان خریده و تا رودرروی عناصر تروریستی پیش رفته است گفتنی‌های زیاد از تحولات سوریه داشت.

شمشادی در این نشست گفت: آنچه از ۵۶ ماه پیش در سوریه آغاز شد توطئه ای خارجی بود که با استفاده از نارضایتی های داخلی موج سوارانی از آن‌ها استفاده کردند و جنگ رسانه ای تمام عیاری را در سوریه آغاز کردند.

وی با بیان اینکه در چند ماه اول بحران سوریه، رهبر انقلاب اعلام کردند که جنگ در این کشور نیابتی است افزود: فهم و درک این فرموده رهبری برای خیلی ها سخت بود و جنگ نیابتی سوریه به حالت بسیار خونین درآمد.

خبرنگار صدا و سیما شمار تروریست‌های فعال در سوریه و عراق را ۱۳۰ هزار تروریست عنوان کرد و اضافه کرد: این تروریست‌ها از ۸۵ کشور در سوریه و عراق در حال نبرد هستند که هر روز نیروهای جدیدی از ۹۰۰ کیلومتر مرز با ترکیه و صد‌ها کیلومتر مرز مشترک با لبنان، عراق و اردن وارد خاک سوریه می‌شوند.

شمشادی ادامه داد: در جغرافیای سوریه بیش از یکصد گروه مسلح با اسامی و اهداف و حامیان مختلف در حال نبرد هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سرعت قدرت و وسعت گرفتن گروه تکفیری داعش اشاره کرد و گفت: دست کم ۱۰ الی ۲۰ سال است که عربستان در این زمینه سرمایه گذاری کرده است و نباید از نقش بی بدلیل و مؤثر شبکه های مجازی در این زمینه غافل شد.

خبرنگار باسابقه صدا و سیما در سوریه اظهار کرد: داعشی‌ها و هواداران آن‌ها در سراسر دنیا با زبان‌ها وملیت‌های مختلف فعال هستند و جوانان را با زبان خودشان جذب می‌کنند. عده‌ای به آن‌ها پیوستند که از اساس مسلمان نبودند اما با گفتگو و تلاش آن‌ها به داعش پیوستند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۶ ماه قبل مخالفان نظام سوریه گفتند چون بشار اسد منتخب مردم نیست باید تا دو هفته برود. بعد ضرب الاجل یک ماهه و سه ماه تعیین شد تا اکنون که ۵ سال گذشته است.

شمشادی افزود: طی این ۵ سال بیش از ۲۳۰ هزار نفر در سوریه جان باختند و ارتش ۲۵۰ هزار نفری سوریه نصف شده است.

خبرنگار صدا و سیما نبرد در سوریه را برخلاف جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جنگ غیرمنظم دانست و در ادامه گفت: این جنگ نامتقارن سختی‌های خود را دارد و ارتش سوریه برای جنگ متقارن آماده نبود.

وی به عملیات جدید ارتش سوریه با مشارکت مستشاری جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و تصریح کرد: از حدود ۵ ماه پیش، طراحی یک عملیات سنگین برای آزادسازی مناطقی در حلب و شمال لاذقیه و ادلب صورت گرفت که سردار شهید حسین همدانی نیز در حال شناسایی همین عملیات بود.

شمشادی گفت: هم‌زمان با این عملیات، به درخواست دولت سوریه، سطح مستشاری افزایش کمی و کیفی چشم‌گیری داشت و مستشاران نظامی از راهبردی و ستادی، به رده‌های عملیاتی بیشتری سوق دادند و در مناطق عملیاتی حضور پیدا کردند.

خبرنگار صدا و سیما تأکید کرد: این افزایش حضور کمی و کیفی ایرانی‌ها برای مستشاری و دادن اطلاعات تاکتیک‌های نظامی، باعث شد که شمار شهدای ما در سوریه و در این عملیات در یک ماه گذشته بشدت افزایش پیدا کند.

حسن شمشادی در ادامه از برگزاری نشست وین۲ با حضور ۲۰ کشور ازجمله ایران در روز جمعه خبر داد و گفت: طرف‌های غربی و عربی به این نتیجه رسیدند که اگر ایران را شریک نکنند عملاً به جایی نخواهند رسید.

وی همچنین با ابراز رضایت از نتیجه نشست وین۱ گفت: اگرچه این جلسه بیشتر به مشاجره دو هیأت ایرانی و سعودی گذشت اما باعث خارج شدن برخی بند‌ها شد از جمله بندی که محتوای آن زمان‌بندی برای رفتن بشار اسد بود.

در ادامه نشست "بررسی اوضاع منطقه و مدافعان حرم در عراق و سوریه" حسن شمشادی به سؤالات مطرح شده از سوی حاضران پاسخ داد.

سؤال: لزوم حضور ایران در جبهۀ سوریه چقدر است؟ جوانان می‌پرسند چرا ایران به شکل میدانی حضور داشته باشد؟ 

پاسخ: از چند منظر می‌توان به این مسأله نگاه کرد. علاوه بر آرمان‌های انقلاب و قانون اساسی که لزوم کمک به مظلومان است، خود سوریه برای ما بسیار اهمیت دارد. نقش استراتژیک در حمایت از حزب‌الله و مقاومت دارد و حمایت‌های زیادی که سوریه در زمان جنگ ایران و عراق به ما انجام داد و هرچه به حافظ اسد باج دادند و مسائل را عربی ـ عجمی جلوه دادند اما حافظ اسد از حمایت ما دست نکشید.

در کنار این، بُعد مذهبی و دفاع از اماکن مقدسه است. وقتی به قبر حجر بن عدی و شیخ اشراق اهانت می‌کنند و تهدید می‌کنند که ما زینبیه را تخریب می‌کنیم و نام آنجا را به نام یزید می‌گذاریم برای شیعیانی که همواره ادعا دارند ایشان نقش اساسی در زنده نگه داشتن نهضت حسینی داشته مهم است.

از این‌ها گذشته هدف اصلی، ایران است. این یک دومینو است که اگر مهره اول بیفتد بقیه پشت سرش هم خواهند افتاد. و این‌ها به مرزهای ما خواهند رسید. ما چاره‌ای جز این نداریم که مرزهای مقاومت و امنیت ملی خود را هزاران طرف آن طرف بکشیم.

سؤال: عملیات محرم چیست که تعداد زیادی ایرانی در آن شهید شده‌اند؟

پاسخ: این عملیات شروع شده و بازۀ زمانی ندارد. چند هدف اصلی آن را که می‌شود گفت این است که شمال حلب که خط ارتباطی تا ترکیه است را آزاد کنند تا راه دسترسی و امدادی تروریست‌ها به ترکیه را ببندند.

در بخش جنوب ادلب هم بتوانند به فوعه و کفریا نزدیک شوند. هدف دیگر باز کردن اتوبان دمشق به حلب است که در دست تروریست‌ها است.

سؤال: داعش چه جذابیتی دارد که جوانان فرهیخته و عرب و اروپایی را جذب می‌کند؟

پاسخ: داعش یک مجموعۀ یکدست نیست. همه تحصیل‌کرده نیستند. همه مزدور پول‌بگیر نیستند. همه محکومان به اعدام نیستند. همه اراذل و اوباش نیستند. این‌ها تیم‌هایی را سال‌هاست که تشکیل داده‌اند و روی فکر این‌ها کار کرده‌اند.
برای جذب تحصیل‌کردگان هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها حرف می‌زنند، چت می‌کنند و او را ذره ذره به سوی خود جذب می‌کنند و وقتی می‌توانند او را جذب کنند بسیار در مورد آن تبلیغ می‌کنند.

دشمنان سال‌های سال، صد‌ها مسجد را تأسیس کردند و تفکرات وهابی‌ها و سلفی‌ها را ترویج کردند و هشدارهایی که در زمان حافظ اسد و بشار اسد به آن‌ها داده شد را جدی نگرفتند.

این‌ها دیدهای روان‌شناسانه، جامعه‌شناسانه و برنامه‌های مدونی داشتند و الان دارند ثمرۀ آن را می‌بینند.

سؤال: چرا برخی مناطق سوریه به سرعت بین ارتش و گروه‌های تروریستی دست به دست می‌شود؟

پاسخ: واقعیت امر این است که برای هر کاری دو چیز نیاز دارد که شما را محکم نگه می‌دارد: ۱. عامل مادی. ۲. عامل معنوی. مثلاً شهید فهمیده عامل معنوی داشت. وقتی شما از ارتش سوریه صحبت می‌کنید ببینید کدام عامل را دارند؟ آن‌ها عامل معنوی ندارند. انگیزه‌های مادی، ترس از جان، ترس از به خطر افتادن ناموس همۀ این‌ها عواملی است که موجب از دست دادن معنوی مناطقی می‌شود که آزاد شده است.

در برخی مناطق، فرمانده یک منطقه را فروخت. خائن هم تا دلتان بخواهد وجود دارد که مناطق را از دست می‌دهند.

سؤال: چرا صدا و سیما اخبار مناطق شیعه نشین مانند نبل و الزهراء و فوعه و کفریا را به خوبی پوشش نمی‌دهد؟

پاسخ: برداشت شخصی من این است که ما به عمد روی آن‌ها کار نمی‌کنیم. تا نگاه خود را نگاه فرامذهبی بدانیم.

از نظر رسانه‌ای، ابا دارند که به این رویه بیفتند تا بهانه به دست دشمن نیفتد که ایران برای یک درصد شیعه در سوریه در حال فعالیت است.

سؤال: آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر به بهانۀ مبارزه با القاعده به افغانستان حمله کرد. اما الان از القاعده سوریه به عنوان مخالفان میانه رو یاد می‌کند. این تضاد را چگونه توجیه می‌کند؟

پاسخ: اولاً خشونت آن‌ها را نشان نمی‌دهند. ثانیاً می‌گویند النصرة و ارتش آزاد سوری هستند و خارجی نیستند. با این توجیهات، آن‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهند.

سؤال: تعداد تقریبی تروریست‌ها در سوریه چقدر است؟

پاسخ: صد و سی هزار مجموع صد گروه تروریستی هستند که در سوریه می‌جنگند.

سؤال: ریف دمشق کجاست؟

پاسخ: دمشق دو بخش است: استان دمشق و استان ریف دمشق که هر دو استانداری دارد. ریف در لغت به معنی حومه است اما در اصطلاح و واقع به شعاع هفتاد کیلومتری اطراف دمشق است.

در پایان این نشست حسن شمشادی به پاس فعالیت و خدمات در جبهه مقاومت از سوی همسر و دختر سردار شهید تقوی فرد مورد تقدیر قرار گرفت.

نظرات (۱)

 • علی رضا خسروانی
 • صحبتهای کامل و جامع و روشنگرانه ای بود به امید پیروزی حق بر علیه باطل و نابودی کامل تروریست و در صدر آنها جنایتکاران داعش

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی

  مدافعون - مدافعان حرم

  مدافعان حرم

  مدافعون